Hoppa till sidans innehåll

Värmlandsserien

15 FEB 2008 15:48
Värmlandsseriens vinterserie för 2007-2008 är avslutad. Se resultatlistan här
  • Skapad: 15 FEB 2008 15:48

Resultatlista

Värmlandsserien 2007 – 2008.

Resultat omgång 6 (av 6)

 

Datum:                                 2008-02-09

Plats:                                    Karlskoga

Omfattning:                           FITA 18 m / SBF 12 m

Antal deltagare:                       45 st. ( Totalt 279 starter fördelat på 90 startande i serien)

Antal klubbar: 8 st.

Tävlingsledare:                      Rolf Larsson

Domare:                               Kurt Lundgren

                                            Agneta Sundvall / JBF

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

DC19

Malin Johansson

BS Kil

566

*

560

560

568

*

2254

P+D

2

DC19

Zandra Lindberg

Järnvägens BF

425

462

489

*

*

*

1376

 

3

DC19

Ulrika Sjöwall

Älvenäs BK

573

*

*

569

*

*

1142

 

4

DC19

Maria Willman

Karlstads BK

*

*

*

*

502

498

1000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

DF10

Freja Lilja Schlüter

Örebro BKJ

402

WO

*

*

*

*

402

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

DF13

Catharina Hermansson

Järnvägens BF

*

*

470

490

509

514

1983

P+D

2

DF13

Matilda Sirén

BK Fjädern

354*

462

*

490

496

514

1962

D

3

DF13

Lisa Lilja Schlüter

Örebro BKJ

474

430

471

388*

451

410*

1826

D

4

DF13

Elin Holmberg

Örebro BKJ

*

429

*

428

419

439

1715

D

5

DF13

Rebecka Simonsson

Älvenäs BK

*

*

*

*

430

*

430

 

6

DF13

Malin Svensson

Älvenäs BK

*

*

*

*

345

*

345

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

DF16

Emelie Wilhelmsson

BK Fjädern

472

*

*

523

525

510

2030

P+D

2

DF16

Louise Eriksson

Älvenäs BK

480

464

*

449

466

*

1859

D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

DF19

Petra Larsson

BK Fjädern

524

*

506

508

*

528

2066

P+D

2

DF19

Camilla Liljestrand

Älvenäs BK

*

501

475

498

WO

395

1869

D

3

DF19

Emma Larsson

Järnvägens BF

426

370

*

*

*

*

796

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

DF40

Eva Godlund

Järnvägens BF

437*

503

493

505

*

459

1960

P+D

2

DF40

Ylva Schlüter

Örebro BKJ

332

329*

371

395

249*

349

1447

D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

DK10

Linnéa Sundqvist

Älvenäs BK

*

*

*

*

90

302

392

 

2

DK10

Ella Englund

Älvenäs BK

*

*

*

*

154

*

154

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

DK13

Angelica Sekobon

Järnvägens BF

*

375*

457

474

436

443

1810

P+D

2

DK13

Denise Krook

Karlstads BK

375

390

*

383

*

*

1148

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HC10

Emund Liljestrand

Älvenäs BK

*

473

544

530

471

*

2018

P+D

2

HC10

Marcus Sjöwall Höjer

Älvenäs BK

486

485*

504

504

510

*

2004

D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HC13

Axel Olsson

Karlstads BK

563*

567

572

567

*

567

2273

P+D

2

HC13

Rasmus Falkenhem

Kristinehamns BK

*

WO

493

512

503

535

2043

D

3

HC13

Kim Norelius

Nora BK

483

537

*

*

*

*

1020

 

 

HC13

Emund Liljestrand

Älvenäs BK

*

*

*

*

*

WO

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HC19

Daniel Larsson

BK Fjädern

576

576

*

570

*

553

2275

P+D

2

HC19

Henrik Lötstrand

Järnvägens BF

522*

510*

534

553

549

542

2178

D

3

HC19

Robin Falkenhem

Kristinehamns BK

*

521

429

529

*

550

2029

D

4

HC19

Anders Elneborg

BS Kil

560

*

*

560

564

*

1684

 

5

HC19

Christian Lindberg

Järnvägens BF

336

486

513

*

*

*

1335

 

6

HC19

Magnus Eriksson

Kristinehamns BK

*

*

*

511

*

533

1044

 

7

HC19

Anders Malm

BS Kil

*

*

*

*

*

591

591

 

8

HC19

Daniel Maxstad

BS Kil

*

545

*

*

*

*

545

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HC40

Anders Ekman

BS Kil

569

572

561*

560*

574

578

2293

P+D

2

HC40

Ingmar Johansson

BS Kil

576

571

564

558*

560*

563

2274

D

3

HC40

Glenn Strandgård

BS Kil

562*

564

563

565

571

*

2263

D

4

HC40

Leif Malm

BS Kil

*

*

*

570

563

557

1690

 

5

HC40

Mats Ek

BK Fjädern

500

448

*

*

*

*

948

 

6

HC40

John Bergius

Hammarö BSK

513

*

*

*

*

*

513

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HC50

Gunnar Persson

Järnvägens BF

534*

539

536*

543

548

547

2177

P+D

2

HC60

Gunnar Björkegren

Järnvägens BF

*

*

*

*

*

536

536

 

 

HC50

Lars-Åke Maxstad

BS Kil

*

*

*

WO

*

*

0

 

 

HC60

Lars Ekman

BS Kil

*

*

*

WO

*

*

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HF10

Viktor Gehrke

Järnvägens BF

*

*

*

*

*

452

452

 

2

HF10

Eric Sjöö

Hammarö BSK

*

*

*

317

*

*

317

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HF13

Marcus Svensson

Järnvägens BF

560

553*

539*

563

560

558

2241

P+D

2

HF13

Johnny Moritz

Örebro BKJ

438

392*

463

485

*

521

1907

D

3

HF13

Klas Toresson

Järnvägens BF

*

*

*

*

*

496

496

 

4

HF13

Ludvig Larsson

Örebro BKJ

*

*

*

*

*

445

445

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HF16

Marcus Lagneholt

Järnvägens BF

503*

519

488*

513

527

526

2085

P+D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HF19

Mattias Strimark

Örebro BKJ

566

554*

569

550*

560

568

2263

P+D

2

HF19

Daniel Larsson

Älvenäs BK

538

539

547

*

538

*

2162

D

3

HF19

Stefan Andersson

Hammarö BSK

546

528

523*

533

*

552

2159

D

4

HF19

Niklas Willman

BS Kil

*

531

532

WO

563

528

2154

D

5

HF19

Robert Lundgren

Älvenäs BK

532

531

539

532

526*

*

2134

D

6

HF19

Alexander Svensson

BK Fjädern

*

462*

483

523

514

531

2051

D

7

HF19

Jan Davidsson

Kungälvs BK

*

*

*

549

*

*

549

 

8

HF19

Thomas Larsson

Nora BK

504

*

*

*

*

*

504

 

9

HF19

Mikael Karlsson

Nora BK

494

*

*

*

*

*

494

 

10

HF19

Anders Fredriksson

Järnvägens BF

*

*

*

493

*

*

493

 

11

HF19

Anders Jansson

Karlstads BK

467

*

*

*

*

*

467

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HF40

Ronny Lundin

BK Fjädern

518

*

517

512*

521

535

2091

P+D

2

HF40

Håkan Sandberg

Hammarö BSK

527

*

509

524

*

518

2078

D

3

HF40

Jan Stolpe

Älvenäs BK

*

*

464

492

511

*

1467

 

4

HF40

Torbjörn Albertsson

BK Fjädern

440

443

*

*

*

*

883

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HF50

Leif Hermansson

Järnvägens BF

*

*

414

437

443

402

1696

P+D

2

HF50

Lars-Göran Andersson

Kristinehamns BK

*

422

*

*

*

*

422

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HK10

Simon Wiklander

BS Kil

523

451

436

494

*

*

1904

P+D

2

HK10

Rickard Skoglund

BK Fjädern

*

387

446

425

380

336*

1638

D

3

HK10

Nils Olsson

Karlstads BK

*

301

*

295

357

*

953

 

4

HK10

Niklas Bergström

Älvenäs BK

*

*

*

*

402

*

402

 

5

HK10

Alex Häll

BK Fjädern

*

294

*

*

*

*

294

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HK13

Albert Schütt

Karlstads BK

*

*

*

*

453

417

870

 

2

HK13

Gustaf Håkansson

Hammarö BSK

*

*

165

175

208

108

656

D

3

HK13

Simon Wiklander

BS Kil

*

*

*

*

438

*

438

 

4

HK13

Sam Edvardsson-Ceder

Karlstads BK

*

304

*

*

*

*

304

 

 

HK13

Fredrik Söderqvist

Älvenäs BK

*

*

*

*

WO

*

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HK19

Johan Larsland

BK Fjädern

431

439

431

430

383*

385*

1731

P+D

2

HK19

Patrik Jaurnell

Älvenäs BK

*

*

*

*

319

336

655

 

3

HK19

Szabolcs Geczi

BK Fjädern

298

*

*

*

*

*

298

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

HLB

Dag Larsson

Karlstads BK

340

397

334*

380

336

361

1814

P+D

2

HLB

Leif Carrfors

Karlstads BK

411

*

*

360

388

340

1499

D

3

HLB

Pär Israelsson

Nora BK

467

457

*

*

*

*

924

 

4

HLB

Mikael Norelius

Nora BK

275

302

*

*

*

*

577

 

5

HLB

Pentti Pitkänen

Nora BK

442

*

*

*

*

*

442

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac.

Klass

Namn

Förening

Resultat

 

 

 

 

Totalt

 

1

M

Mattias Persson

Järnvägens BF

*

*

*

*

257

*

257

 

 

De fyra högsta resultaten räknas in i totalsumman. Övriga markeras med (*).

I slutsammandraget för serien kommer sammanslagning av klasser att ske (fr o m 19-klass).

Skribent: Marianne Karlsson

Postadress:
BK Fjädern - Bågskytte
Rolf Larsson, Grytbacken 3
69135 Karlskoga

Kontakt:
Tel: 0705168352
E-post: This is a mailto link